Skip Navigation LinksKardiyoloji

Kardiyoloji

Kardiyoloji Nedir:

Kalbin ve damarların anatomi,fizyoloji ve patolojisini inceleyen bilim dalıdır.

Dahiliyenin bir alt branşı olan bu bilim dalı, üniversite hastaneleri ve özel bazı hastanelerde başlıbaşına bir branş olmuştur.

Kardiyoloji kalp ve damarlara ait bozuklukların teşhis ve tedavisi ile uğraşır. Kalp muayenesinde genel dört muayene metodu uygulanır. Gözle inceleme, el ile muayene, parmakların üzerine vurularak çıkan sesi değerlendirme ve dinleme aleti ile kalbi dinleme.

Kalp-damar sistemi bir bütün olduğu için bir yerde olan hadise bütün sistemi etkiler. O sebeple hastalıkların teşhis ve tedavisinde bu husus göz önünde tutulmalıdır.

Kardiyolojinin günümüzde çok sık rastlanan romatizmal kalp hastalıkları, damar sertliği, koroner arter hastalıkları sebebiyle önemi çok artmış ve ona paralel olarak da gelişmiştir.

Bugün açık kalp ameliyatları, çok ince koroner damar (kalbin kendini besleyen damarlar) ameliyatları başarıyla yapılmaktadır.

Röntgen (kalbe özel çekilmiş röntgen), kalp elektrosu (grafisi) önemli teşhis metodlarıdır. Ayrıca anjiografi (damar içine boyalı madde vererek filmini çekme), ekokardiyografi (kalbe özel ses dalgaları göndererek yansımaları yazdırma), sintigrafi, kateterizasyon (özel aletlerle bacak damarlarından kalbin içine girerek kalbin basınçlarını ölçme, boyalı madde vererek filmini çekme) ile teşhis imkanları artmıştır. Myokard scanning'i ile de kalp kasının durumu hakkında bilgi edinilmektedir. Kardiyoloji dalında ihtisasını tamamlayan hekimlere kardiyolog denmektedir.

Servis Hekimleri

 • Dr. Güzin Zekican
  Kardiyoloji Uzm.
 • Doç. Dr. Cenk Conkbayır
  Kardiyoloji Uzm.
 • Dr. Refika Hürol
  Kardiyoloji Uzm.
 • Dr. Eser Varış
  Kardiyoloji Uzm.
 • Doç. Dr. Osman Beton
  Kardiyoloji Uzm.
 • Dr. Hasan Feray
  Kardiyoloji Uzm.