Skip Navigation LinksEnfeksiyon

Enfeksiyon

intaniye şeklinde de bilinir hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların ya da parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalıklar.
Hastalığı yapan organizmalar virüsler bakterilerriketsialar mantarlar olabilir. Bütün bulaşıcı hastalıklar bir ya da birkaç yolla insana geçebilme özelliğindedir. İnsandan insana hayvandan insana olduğu gibitopraktan insana da bulaşma husule gelebilir. Bulaşma biçimlerinden başlıcaları şunlardır.

Aksırırken öksürürken konuşurken ağızdan çıkan damlacıkların başka biri tarafından teneffüs edilmesiyle (verem boğmaca ve çeşitli solunum yolu hastalıkları);
Doğrudan deri temasıyla ve cinsel temkatiyen;
Hastanın kullandığı çamaşır yatak eşyası ve yiyecek eşyaları gibi malzemeler aracılığı ile;
Hayvanların insandan insana ya da hayvanlardan insana hastalık taşımasıyla (Bunun en canlı örneği anofel cinsi sivrisineklerin taşıdığı sıtmadır. Yine aynı biçimde güvercinler "psittakoz" hastalığını taşırlar.);
Hastalandırıcı mikroplarla kirlenmiş yiyecekler ve içeceklerin alınmasıyla (Suyla bulaşan hastalıkların başlıcaları tifo dizanteri kolera paratifo olarak sayılabilir. Yiyeceklerle de besin zehirlenmeleri ve gastroenteritler meydana gelebilir.);
Hastalıklı bir anneden hamilelik sırasında ya da doğum esnasında bebeğe hastalık bulaşmasiyle (Frengikızamıkçık gonore konjonktiviti yani belsoğukluğu mikrobunun yaptığı göz iltihabı bu şekilde berişebilir.).
Suni olarak meydana getirilen bağışıklıkta şahsa zayıflatılmış ölü mikroplar ya da mikrop maddeleri verilir. Bunlara karşı hastalık belirtileri hasıl olmaksızın antikor teşekkül eder. Böylece kişinin hastalığa karşı korunması sağlanır. Birçok hastalığa karşı kullanılan aşılar böyledir. Aşılar her bulaşıcı hastalıkta tesirli olmayıp yalnız belli sayıda hastalıkta tesirlidir.
Hastalığa yakalanma açısından daha şanssız olanlar (daha fazla yakalananlar) şunlardır:
Bulaşıcı hastalıkların salgın olduğu yerlere gidenler
Üç aylıktan daha ufak bebekler
Ailesinde bulaşıcı hastalık taşıyan kişi bulunanlar
Yaşlı ve yatalak olanlar
Kanser gibi bağışıklık sistemini felce uğratan bir hastalığı olanlar
Bağışıklığı bastırıcı ilaçları kullananlar.

Bulaşıcı hastalıklarda bazı belirtiler vardır ki aşağı yukarı tüm hastalarda bulunur. Bunlar; ateş halsizlikiştahsızlık baş ağrısı genel vücut ağrıları olarak sayılabilir. Bazı hastalıklarda döküntüler olabilir (kızıl kızamıkçiçekte olduğu gibi). Hazım sistemini tutan hastalıklarda ise genelde ishal vardır.

Her doğan çocuğa zamanı geldiği zaman aşı yaptırmalıdır. Vücudu devamlı kuvvetli tutmalı yeme-içmeye çok dikkat etmelidir. Düzenli bir hayat sürmeli. Bulaşıcı hastalık salgını olan yerlere mecburen gitmek gerekiyorsaalınacak tedbirler ve yapılacak aşılar konusu ile ilgili bir doktora danışmalıdır. Temizlenmemiş kirli yiyecekler yememeli vücut temizliğine gereken dikkati göstermelidir.

Bulaşıcı hastalıkların tedavisi çok çeşitli olup hastalık yapıcı mikrobun cinsine göre değişir. Penisilin ve aynısı antibiyotikler bakterilere karşı tesirlidir. Sıtma gibi protozoon (tek hücreli canlı) cinsi mikroplarla meydana gelen hastalıklar da çeşitli kimyevi maddelerden müteşekkil ilaçlarla iyileştirilir. Virüs hastalıkları ise antibiyotiklerden etkilenmezler.

Servis Hekimleri

  • Dr. Zafer Erdoğmuş
    Enfeksiyon Uzm.
  • Dr. Nesil Bayraktar
    Enfeksiyon Uzm.
  • Dr. Emre Vudalı
    Enfeksiyon Uzm.