Skip Navigation LinksHakkımızda

Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi

1963 olaylarından sonra Türklerin yoğun olduğu bölgelerdeki sağlık merkezleri ve hastanelerin yenilerinin açılması veya var olanların büyütülmesi yönüne gidildi. Yapılan bir organizasyon sonucu Lefkoşa Hastanesi'nin yatak kapasitesinin yükseltilmesi ve daha çağdaş bir Sağlık Hizmeti verilmesi amacı ile Türkiye'nin de parasal ve teknik yardımları ile yeni bir Devlet Hastanesi'nin inşasına gidilmiştir.

Hastanemiz 1971 yılında Ortaköy ile gönyeli arasında Gönyeliye 5 km mesafede, 41.650 m2 lik bir alana 6 Bloktan oluşan ve 22.556 m2 olarak temelleri atılmıştır.

İnşaatı tamamlanan hastanemiz 13 Şubat 1978 yılında görkemli bir törenle hizmete açıldı.

19.10.1981 yılında yapılan devlet hastanelerini isimlendirme yasasıyla Lefkoşa Devlet Hastanesi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi adını almıştır.

Zaman içinde yeterli olmayan hastanemizin arka kısmına Kasım 1988 yılında Kanser Merkezi binası inşa edilmiştir. Bu binanın üzerine 1996 yılında Hemodializ servisi 1998 yılında Göğüs servisi ile İntaniye Servisi yapılmıştır. Yine Radyasyon Onkoloji servisinin bulunduğu bölüme Tomografi cihazı alınmıştır. Ayrıca yine bu bölümde 1996 yılında Nükleer tıp servisi açılmıştır.

1988 yılında Thalasemia Merkezi yapılmış ve 1996 yılında Kan Bankası da bu bölüme taşınmıştır. Binanın üst kısmı hemşire lojmanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hemşire lojmanının bu bölüme taşınması ile İkinci Bloğun 4. katı Nöroloji – Nöroşirurji – Fizik tedavi servisi olmuştur. 2002 yılında Thalasemia merkezinin üst kısmında bulunan hemşire lojmanının bir bölümü boşaltılmış ve kanser Derneğinin katkıları ile bu bölüme Onkoloji Servisi açılmıştır.

2001 yılında Diyabet Merkezi yapılmıştır. Bu bölümde diyabetli hastaların tüm işlemleri bu bölümde yapılmaya başlanmıştır.

2004 yılının Haziran ayında Özel Eğitim Merkezinin yanında Poliklinik binası yapılmış ve ana binada bulunan tüm poliklinikler ile laboratuarlar bu bölüme taşınmış ve bu binada yeni bir radyoloji merkezi açılmıştır.. Ayrıca bu binada Erken Tanı Merkezi kurulmuştur.

2015 Yılının haziran ayında ise Hastanemize yeni bir onkoloji merkezi ilave edilmiştir.Yeni yapılan merkezde 13ü çocuk 23 ilaç alma 5 yoğun bakım ve 38 yetişkin yatağı olmak üzere toplamda 78 yatak kapasitesi vardır.Onkoloji merkezimizde kemoterapi ve radyoterapisi de bünyemize bulunmaktadır.Onkoloji merkezi hastalarımıza tam teşekküllü bir onkoloji hastanesi olarak hizmet vermektedir.

Hastanemiz KKTC nin en büyük devlet hastanesidir .Bu gün hastanemiz bünyesinde  152 Doktor , 402  Hemşire ve 470 sağlık personeli çalışmaktadır.