Skip Navigation LinksDr-Burhan-Nalbantoğlu-kimdir

Dr.Burhan Nalbantoğlu kimdir?


​     Dr.Burhan Nalbantoğlu 1925 yılında Mağusa'da doğdu.1936 yılında, "Mağusa Türk Mektebi" ilkokulunu bitirdi."Kıbrıs İslam Lisesi"nden mezun olduktan sonra, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Lapta'ya taşınan "Öğretmen Okulu'na " devam etti.Öğretmen okulunu bitirdikten sonra ilk olarak Sandallar ve Yeniboğaziçi köylerinde, daha sonra da Mağusa İlkokulu'nda öğretmenlik yapmıştır. Gençlik yıllarında, Mağusa Türk Ocağı'nın ve Mağusa İzci Kulübü'nün yönetim görevlerinde bulunmuştur.Bu faaliyetlerinde kadınların sahneye çıkmaları konusunda teşviklerde bulunmuş, bunun yanında kara izcileri için ormanlarda kamplar yaptırma, deniz izcileri için de kürek çektirip yelken açtırmalarını sağlamıştır. 
     1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ne giren Dr.Burhan Nalbantoğlu üniversite yıllarında "Kıbrıs Türk Kültür ve Yardım Cemiyeti'' Genel Sekreterlik görevlerinde bulunmuştur. Kulak-Burun-Boğaz konusundaki tıp ihtisasını tamamladıktan sonra adaya dönmüş ve arkadaşları ile Lefkoşa'da özel bir klinik kurmuştıur.O yıllarda "Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu" Genel Sekreterliğini de işiyle birlikte yürütmüştür. 
     
     1958 yılında Ankara'ya giderek Fatin Rüştü Zorlu ve Adnan Menderes ile görüşerek Genel Kurmay Başkanlığı vasıtasıyla Kıbrıs'da silahlı ve örgütlü bir mücadeleye girmek için Türk Mukavemet Teşkilatının kurulmasında liderlik yapmıştır. 
     1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Mağusa Milletvekili olarak Temsilciler Meclisine girmiş, Lefkoşa'nın surlar içindeki ilk Türk Hastanesini kurmuştur. 1963 yılında Erenköy'de liderlik ve doktorluk görevlerinde bulunmuş, 1966 yılında ise Mağusa Türk hastanesini kurmak için işçilerle ve gönüllü halkla birlikte bizzat çalışmıştır. 
     1969 yılında Sağlık Bakanlığı'na atanmış, 1971 yılında ise şu anda kendi adıyla anılan Lefkoşa Devlet Hastanesinin temelini atmak için büyük mücadeleler vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarını sağlamak için İhsan Sabri Çağlayangil'le görüşmeler yapmış, Bugün Gönyeli-Ortaköy arasındaki anıt eseri halkının hizmetine sunmuştur. 
     1974 Barış Harekatı esnasında Boğaz'daki sağlık merkezini ve Girne Hastanesini organize etmiş, Barış Harekatı ile milli varoluş mücadelesinin tamamlandığını düşünürek, 1976 yılında demokratik hayata katkı koymak amacıyla çok partili sisteme geçmek için Toplumcu Kurtuluş Parti'sinin kurucuları arasında yer almıştır. 
     6 Şubat 1980 tarihinde meclisteki bir komite toplantısı sonrası beyin kanaması geçirip hayata veda etmiştir.